
Iako vec imaju objavljen album i nastupali su na mnogim znacajnim etno festivalima, zagrebacka grupa Afion još nije dovoljno (onoliko koliko zasluzuje) poznata u širim krugovima, ali mi – bez ikakve sumnje – ustvrdjujemo: njihovo vrijeme dolazi!
Afion je šesteroclana akusticna muzicka grupa koju cine dvoje studenata etnologije, psihologinja, antropolog, studentica ekonomije i nesvršeni pravnik.
To šaroliko društvo spojila je ljubav prema izvodjenju tradicionalnih pjesama. Iako se ne vole svrstavati u zanrovske ladice jer sviraju stilski raznolik repertoar, korištenjem tradicionalnih instrumenata, kao i onih klasicnih koji zvukom i nacinom sviranja podsjecaju na izvorne, moze ih se smjestiti u široke vode tzv. etno muzike odnosno world musica.
Glazba im je temelje na tradiciji hrvatske, makedonske i bosanske pjesme, uz poneki izlet u Armeniju, Turkmenistan i Crnu Goru. Izvode pjesme su kojima se izrazava široka paleta ljudskih osjecaja, od tuge i ceznje do srece i ushita. Kako ih oni zovu, to su obredne pjesme, vesele poskocice, šaljive rugalice i ljubavne pjesme, ponekad nabijene suptilnom erotikom.
Glavni pecat Afionu daju vokali Lidije Dokuzovic i Marijele Bagaric iz kojih izvire cas vedrina i vrckavost, cas tuga, ceznja i sevdah.

Prate ih Danijel Maoduš na akusticnoj gitari i preštimanom 'dvanaestercu' zvukom slicnom makedonskoj tamburi, zatim flautistica Tatjana Bijelic cija klasicna flauta povremeno podsjeca na zvuk kavala, ekspresivnog makedonskog svirala te Dario Pavic na kontrabasu i Nenad Kovacic, koji kombinira nestandardni set bubnjeva s raznim šuškalicama i udaraljkama.
Glavni atributi Afiona jesu nepretencioznost, prirodnost, opuštenost i zelja samih izvodjaca za zabavom.
Njihov prvi album pod nazivom "Afion" objavio je zagrebacki Aquarius Records prošle godine i album sadrzi 14 naslova:
Baroš, oj, Barica (medjimurski tradicional)
Alaj, alaj, Jano (hrvatski - bilogorski tradicional)
Devojce, devojce (makedonski tradicional)
Jovka Kumanovka (makedonski tradicional)
Stamena (makedonski tradicional)
Goranine, cafanine (hrvatski - goranski tradicional)
Slavuj (slavonski "blues" tradicional)
Marijo (kosovski tradicional)
Anadolka (bosanski sevdah)
Cinciri minciri (makedonska – tikveška šaljiva pjesma)
Okruglo zeljice (medjimurski tradicional)
Duni mi, duni (slavonski tradicional)
Daj mi, Boze (medjimurska ljubavna pjesma)
Bratec kosi (hrvatski – turopljski tradicional)
 |